Apteki nie buduje się na kredycie

Tomasz Modrzejewski

Eco Vitae

Tomasz Modrzejewski jest właścicielem apteki ECO VITAE. To jednak dopiero jego pierwszy krok w biznesie. Przedsiębiorca planuje budowę sieci aptek, w tym budowę apteki internetowej. Jako największy problem w rozwoju firmy farmaceuta wskazuje pozyskanie kapitału na rozwój.

Co skłoniło pana do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej?

Po ukończeniu studiów farmaceutycznych i doświadczeniach zebranych w różnych  firmach, począwszy od szeregowego pracownika, a potem wieloletnich doświadczeniach na samodzielnych stanowiskach kierowniczych postanowiłem założyć własną aptekę. Chciałem od początku zbudować i zająć się organizacją własnej działalności, zarządzać własną apteką a zarazem biznesem.

Co było największym sukcesem pańskiej firmy i największą porażką?

Moim największym sukcesem było otworzenie firmy mimo poważnych problemów z pozyskaniem finansów. Później udało mi się rozwiązać szereg problemów związanych z uruchomieniem firmy i starcie w przetargu. Udało się, dałem radę i to był chyba największy sukces na starcie. Za porażkę uważam zbyt optymistyczną ocenę rynku. Zauważyłem między innymi, że zbyt mały popyt uniemożliwia mi stosownie korzystnej polityki cenowej.

Jakie problemy spotyka Pan w codziennej działalności biznesowej?

Zdecydowanie największą trudność stanowiło dla mnie znalezienie kapitału.Sporo trudności sprawia utrzymanie konkurencyjnych cen przy obecnym popycie na rynku.

Czy czuje się pan już spełniony zawodowo, czy może stawia Pan przed sobą kolejne cele biznesowe?

Zdecydowanie stawiam sobie kolejne cele, za główny cel uważam rozwój obecnej firmy. Spełniony, tak, o tyle, że zrealizowałem swoje zamierzenie, to znaczy stworzyłem swój własny, bardzo trudny do realizacji i finansowania, biznes.

Gdyby udało się panu pozyskać finansowanie, w jakim kierunku rozwinie pan firmę?

Chciałbym stworzyć sieć aptek i założyć aptekę internetową, w najbliższym czasie planuję założenie portalu. Jestem w trakcie włączania apteki do systemu ochrony zdrowia oraz programu opieki farmaceutycznej.

Na jaki cel poszukuje pan kapitału?

Głownie na powiększenie firmy i utworzenie kolejnych placówek. Zależy mi również na wzbogaceniu oferty i zwiększeniu stanów magazynowych. Cały projekt mojej sieci aptek wybiega ponad obecne na rynku apteki. One jedynie realizują zadania kupna i sprzedaży leków, a to stanowczo za mało.

Dlaczego uznał pan pozyskanie inwestora za najlepszą formę finansowania? Czy nie obawia się Pan utraty kontroli nad firmą?

Zawsze inwestor może stwarzać potencjalne zagrożenie, mimo to jest to lepsze wyjście niż kredyt bankowy. Poza tym aptek nie buduje się na kredycie bankowym.

Co poradziłby pan osobom, które dopiero rozpoczynają karierę w biznesie?

Przede wszystkim nim rozpocznie się działalność  trzeba dokładnie wyliczyć i zbadać możliwości rynku. A najważniejsza rada - jeśli jesteśmy pewni swojego biznesu, nigdy nie należy się cofać z obranej drogi. Zaczynać od nowa  będzie znacznie trudniej.

Rozmawiała Katarzyna Łysek

Dodaj komentarz

Oblicz kod z obrazka